30 września 2023 roku wytypowani uczniowie naszej szkoły przystąpili do II edycji programu Uniwersytetu Liderów organizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – Filia w Jeleniej Górze (czas trwania programu: 30.09.2023 - 13.01.2024 r.). Tematem przewodnim jest przywództwo i budowanie zespołu, który będzie realizowane w formie wykładów i warsztatów zakończony egzaminem ustnym oraz rozdaniem dyplomów. Według organizatorów UNIWERSYTET LIDERÓW to projekt jakiego w skali kraju jeszcze nie było. To specjalny dedykowany program dla grupy młodzieży, nastawiony na osiągnięcie określonego, zamierzonego rezultatu w postaci wsparcia ukierunkowanego rozwoju młodych ludzi. Z dedykowanym do tego celu programem nauczania. To unikatowe i tym samym elitarne przedsięwzięcie, którego kierownikiem merytorycznym zgodziła się zostać dr hab., prof. UEW Agnieszka Sokołowska - Durkalec z Katedry Nauki o Przedsiębiorstwie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, filii w Jeleniej Górze.
Uniwersytety dla dzieci i młodzieży to często spotykana forma popularyzacji wyższych uczelni w środowisku szkół podstawowych i średnich. Ale polegająca głównie na szerokiej prezentacji własnych zasobów i potencjału edukacyjnego. Uniwersytet Liderów przenosi ten typ działań w inny wymiar. Zaczyna od wyboru w szkołach grup uczniów wyróżniających się w obszarze działań społecznych i prac na rzecz swoich środowisk, by zrealizować z nimi (w systemie akademickim) specjalnie przygotowany tematyczny program nauczania dopasowany do możliwości poznawczych grupy 14-to i 15-to latków. Celem projektu jest wypuszczenie w środowiska szkolne liderów, uczniów o podniesionych zdolnościach przywódczych i kompetencjach społecznych, świadomych swojej marki osobistej, zdolnych do integrowania grup, którzy przypuszczalnie (taki jest zamiar projektu) staną się zapalnikiem do chęci podejmowania nowych wyzwań przez ich rówieśników. Dzisiaj startuje pierwszy, pilotażowy semestr Uniwersytetu. Młodzież będzie miała okazję poznać specyfikę studiowania w uczelni wyższej, gdzie będą odbywały się zajęcia. Chwilę po rekrutacji uczniów dało się zauważyć, że świadomość uczestnictwa w tym wyzwaniu, miejsce realizacji zadania (nie klasy szkolne tylko sale wykładowe w gmachu Uniwersytetu) i wyjątkowość projektu sprawiły, że część z Nich już zaczęła czuć się wyróżniona w swoim otoczeniu.
Czeka na Nich nie lada wyzwanie zgłębienia ciekawej wiedzy w nowych tematach: - Kompetencje przywódcze – zarządzanie potencjałem osobistym i zespołowym - Wartości i kultura w przywództwie - Motywacja i wpływ społeczny: od koncepcji do zastosowań - Techniki radzenia sobie ze stresem - Inteligencja emocjonalna - Sposoby rozwiązywania konfliktów - Style przewodzenia - Grupa i zespół. Współpraca i twórcze rozwiązywanie problemów - Kreatywność w zarządzaniu projektami - Era Agile – jak skutecznie zarządzać projektami?
Do naszego projektu zaprosiliśmy tych, którzy mają zadatki na liderów w swoich środowiskach, nie boją się wyzwań i nowych kontaktów. Ci z uczniów, którzy przetrwają i pomyślnie zaliczą podejście egzaminacyjne - otrzymają dyplomy ukończenia "małych studiów" i propozycje współpracy przy realizacji kolejnych działań na rzecz młodzieży. Wiedza jako wyróżnienie, które pomoże w relacjach z rówieśnikami jak i dorosłymi. Pomoże w organizacji nauki, może tez stać się kamieniem milowym na początku ścieżki zawodowej kariery.
Więcej informacji:
portalik24.pl