Broszka dla Mamy
Mamy są najwspanialsze i dlatego ich święto zawsze powinno być wyjątkowe.
Dlatego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości wykorzystaliśmy długopisy 3D do tworzenia dla nich prezentów w postaci broszek. Zobaczcie jakie cudeńka powstały:
Warsztaty tworzenia ozdób świątecznych długopisami 3D
W czwartek 1 grudnia w bibliotece odbyły się warsztaty tworzenia ozdób świątecznych długopisami 3d. Uczestniczyły w nich klasy 4e;4b;4d i 4c .
Dla większości uczniów był to pierwszy kontakt z długopisami 3D ale wszyscy spisali się na medal i powstały piękne prace.
Mobilne Laboratorium Przyszłości
W dniu 19 października 2022 r. naszą szkołę odwiedziło Mobilne Laboratorium Przyszłości. Specjaliści od sztucznej inteligencji (AI) oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) przeprowadzili dla uczniów lekcje w formule warsztatowej. Podczas zajęć uczniowie zgłębiali tematykę druku 3D oraz elementy podstaw sztucznej inteligencji. Zajęcia te to wspaniała okazja do odkrywania technologii, rozwijania kreatywności i nowych zainteresowań, budując wśród młodych odkrywców kompetencje przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Dzięki programowi zakupiliśmy:
- drukarki 3D wraz z laptopami oraz filamentami,
- mikrokontrolery z akcesoriami,
- stacje lutownicze,
- aparat fotograficzny z dwoma obiektywami,
- studio nagrań wyposażone w: statyw, gimbal , mikroport, słuchawki studyjne, oświetlenie do realizacji nagrań, green screen, mikrofon kierunkowy z akcesoriami oraz oprogramowanie do montażu i edycji video,
- maszyny do szycia wraz z akcesoriami i przyborami,
- hafciarki,
- krosna,
- wyposażenie pracowni: stoły warsztatowe, szafy narzędziowe, taborety obrotowe, krzesła regulowane, tablice, zestawy mebli do przechowywania,
- zestawy konstrukcyjne wielomateriałowe do praktycznego nauczania techniki,
- wiertarki stołową i akumulatorowe,
- wypalarki do drewna,
- pistolety na klej,
- skrzynki narzędziowe z pełnym wyposażeniem,
- wyposażenie pracowni kuchennej:: piekarnik, kuchenka, lodówka, meble kuchenne, zlewozmywak, garnki, patelnie, roboty kuchenne, miksery, tostery, sztućce, talerze, kubki, wałki, stoły warsztatowe, krzesła, szafy.
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.